آواز اصيل آواز اصیل ایرانی - عبدالوهاب شهیدی

دانلود آهنگ سنتی ، آشنایی با خوانندگان و هنرمندان موسیقی سنتی ، فروشگاه موسیقی ، اخبار موسیقی سنتی
بانگ گردش های چرخ است این که خلق  ♫   می سرایندش به تنبور و به حلق  ♫   ما همه اجزای آدم بوده ایم  ♫  از بهشت این لحن ها بشنوده ایم  ♫  / سایت آواز اصیل ایرانی می کوشد تا دوستداران موسیقی اصیل ایرانی را با بزرگان موسیقی اصیل از گذشته تا امروز آشنا کند ♫  
عبدالوهاب شهیدی فرزند مرحوم حسن (صدرالاسلام) در سال ۱۳۰۱ در بخش میمه اصفهان در یک خانواده ی روحانی به دنیا آمد. تحصيلات ابتدايي را در ميمه و بقيه را در تهران به پايان رساند. در سال 1318 به خدمت آموزش و پرورش به سمت آموزگاری درآمد و در سال 1320 به سربازي مي رود. پس از پايان خدمت سربازی رسما به عنوان افزارمند در ارتش استخدام می شود.
عبدالوهاب شهیدی                     عبدالوهاب شهیدی 

او كار هنری را در سال 1322 در گروهي كه عنوان "هنردوستان" را داشت آغاز کرد و مدت سه سال تابلو موزيكال (مولانا، ديد موسي يك شباني را براه) و (گل و بلبل از اشعار حافظ) را اجرا و به روی پرده آورد و در كلاس جامعه باربد كه زير نظر استاد اسماعيل مهرتاش اداره می شد به فرا گرفتن سنتور و عود و آموختن آواز اشتغال داشت و در حال حاضر ساز تخصصي او عود(بربط) است. عبدالوهاب شهيدی در سال 1339 در راديو با برنامه "گلها" فعاليت و همكاري خود را شروع كرد و تا سال 1357 در بسياری از اين برنامه ها شركت جسته و در طول اين مدت آثار بزرگي از خود بر جای گذاشت و شهيدی تاكنون هفت صفحه 33 دور از ساز سلوی خود پر كرده و برای شناساندن و آشنايي موسيقي اصيل و سنتي ايران سفرهايي به فرانسه، انگلستان، آمريكا، آلمان، افغانستان كرده و برنامه ای نيز در بزرگداشت مولانا جلال الدين در تركيه بر مزار وی اجرا كرده بود كه با شور و حالي خاص همراه بوده است.
عبدالوهاب شهيدی، احترام فوق العاده ای برای استاد آواز و ساز خود، اسماعيل مهرتاش قائل است و پس از آن به اساتيدي چون: مرتضي محجوبي، مهدی خالدی، حبيب الله بديعي، علي تجويدی، پرويز ياحقي، حسين تهراني، رضا ورزنده، فرامرز پايور،اصغربهاري، حسن كسايي، حسن ناهيد و جليل شهناز عشق مي ورزد. از ميان آهنگ هايي كه تاكنون خوانده، بيشتر از همه به ترانه محلي "آن نگاه گرم تو" كه تنظيم آن از استاد فرامرز پايور و شعر آن از هما ميرافشار است علاقه دارد.
استاد عبدالوهاب شهیدی به همراه استادان اکبر گلپایگانی و حسین قوامی تنها خوانندگانی هستند که در همه سلسله برنامه های گلها از جمله گلهای جاویدان ، برگ سبز ، گلهای رنگارنگ ، یک شاخه گل ، گلهای تازه و موسیقی ایرانی شرکت داشته است. استاد عبدالوهاب شهیدی جزء اولین خوانندگان برنامه گلها بوده است که به همراهی استادان گلپا ، بنان و قوامی برنامه گلهای جاویدان را با همکاری برترین نوازندگان آن دوران اجرا می کرده اند. استاد شهیدی چندین بار هم در برنامه های جشن هنر شیراز شرکت کرده و در این برنامه ها اجراهایی ناب با همکاری استادان جلیل شهناز ، فرامرز پایور ، اصغر بهاری ، حسین تهرانی ، رحمت الله بدیعی ، حسن ناهید و محمد اسماعیلی و... به یادگار گذاشته است. استاد شهیدی در اجرای آوازها و ترانه های محلی بختیاری نبوغ ویژه ای داشته است و این آواز در اجراهای ایشان به وفور یافت می شود.
استاد شهیدی از جمله هنرمندانی است که در عرصه خوانندگی و نوازندگی فعالیت داشته است. علاوه بر آواز دلنشین و جذاب ایشان، نوای عود ایشان که در اغلب آوازهای او همراه است بسیار جالب و دلنشین است. این هنرمند ارجمند و استاد فرزانه امروز در آمریکا زندگی می کند. از خداوند منان برای ایشان طول عمر با عزت و همراه با سلامت خواهانیم.
 
منبع مطالب : ایران الد
دانلود آهنگهای عبدالوهاب شهیدی :
                                                            - ولای علی         - تصنیف زندگی(آلبوم نگاه گرم تو)      نوایی(آلبوم تنها بیا)
        
 

 برای خرید آلبوم های عبدالوهاب شهیدی از طریق فروشگاه اینترنتی سایت یا از طریق لینکهای زیر اقدام کنید

خرید پستی آلبوم گله دارم 

خرید پستی آلبوم درمدح علی(۴)

خرید پستی آلبوم دوبیتی های باباطاهر 

خرید پستی آلبوم نگاه گرم تو                                                                                  

+ نوشته شده در  ۸۸/۰۸/۱۲ساعت 1:20  توسط امیر جعفری  | 

فروشگاه اینترنتی عالی قاپو کیت های الکترونیکی آشنایی با شیوه‌ی آواز استاد غلامحسین بنان طراحی بنر و لوگو